Невромаркетинга изучава сетивно-двигателните, когнитивните и емоционалните реакции на потребителите, подложени на маркетингови стимули като наименования, логота и други атрибути на бранда, съчетания на цветове, звукови сигнали, символи, миризми, снимки с различно съдържание и други.
Въпреки че хората вярваме, че сме стигнали много високо умствено ниво, науката доказва, че повечето решения, които взимаме са на под съзнателно ниво и са напълно нерационални. Тоест те следват първичния мозък (reptile brain – мозък на влечуго) след което разумната част създава история, която да оправдае решението. поведението на потребителите
Накратко – Невромаркетинга изучава как с незабележими, за нетренираното око, стимули да накараме клиента да направи, това което искаме като използваме неговия първичен мозък.
Пример 1: Хората не обичат закръглени числа. Затова всички фирми, които са малко от малко запознати използват нечетни числа – 199,99 винаги бие 200.
Пример 2: „Подготовка“ с преди среща със символи и знаци, които асоциараме с пари карат хора да се държат и да взимат по-егоистични решения.
Те ни се довериха
Невромаркетинга е нож с две остриета и ако не бъде правилно използван и мерен може да има обратния ефект.
Същевременно всеки бизнес и пазар са различни и трябва да се създава индивидуална стратегия и ценоубразуване за постигането на максимални резултати.