Интерфейсът за приложно програмиране (API) е връзка между компютри или между компютърни програми. Това е вид софтуерен интерфейс, предлагащ услуга на други части от софтуер.
За разлика от потребителския интерфейс, който свързва компютър с човек, интерфейсът за програмиране на приложения свързва компютри или части от софтуер един с друг. Той не е предназначен да се използва директно от лице (крайния потребител).
Представете си фирма, която има хиляди продукти, чиито цени и складова наличност се променят. Вие искате да ги продавате онлайн като подизпълнител/търговец. За целта трябва да интегрирате тяхната база данни с Вашия онлайн магазин или иначе казано Ви трябва API интеграция.
API може да бъде изграден по поръчка за определена двойка системи или може да бъде споделен стандарт, позволяващ оперативна съвместимост между много системи.
Всеки две или повече софтуерни решения, прогфрами или ап-а могат да се интегрират едно с друго. Това са само някои от безкрайните възможности:
– интеграция на променящи се огромни бази данни с онлайн магазини
– в големите фирми се ползват множество програми за различни дейности на компанията – те могат да се интегрират заедно към облак за лесен контрол и достъп от едно място
– финансовите институции предпочитат да създават собствени решения за фактуриране, таксуване и т.н. като използват най-добрите „парчета“ софтуер и ги интегрират заедно
– по-старите компании имат тонове дата, която често не може да бъде обработена поради липсата на функционалност на софтуера, с който са стартирали – чрез api интеграция с друга програма/приложения, информацията може да бъде изкарана от архивите и използвана по предназначение
Те ни се довериха
В динамичния пейзаж на съвременния бизнес, използването на технологии за оптимизиране на операциите, подобряване на клиентското изживяване и стимулиране на растежа вече не е лукс, а необходимост. Сред технологичните иновации, оформящи този пейзаж, интеграцията на API (интерфейс за програмиране на приложения) се откроява като мощен инструмент, служещ като щифт, който обвързва различни софтуерни системи.
API интеграциите улесняват безпроблемното и ефективно споделяне на данни, като по същество действат като нервна система на нашата взаимосвързана цифрова екосистема. Надолу ще се задълбочава в значението и приложенията на API интеграцията, подкрепени от индустриални данни и изследвания.
Тъй като пазарът на електронна търговия продължава да расте, прогнозиран от eMarketer да достигне 5,4 трилиона долара продажби до 2022 г., API интеграцията играе решаваща роля в този процес. Платформите за електронна търговия трябва да интегрират врати за плащане като Stripe или PayPal, за да обработват онлайн транзакции. API на тези врати за плащане позволяват на уебсайтовете да прехвърлят сигурно информация между браузъра на потребителя и сървъра, като по този начин осигуряват сигурно и безпроблемно пазаруване.
Според доклад на Mordor Intelligence размерът на глобалния пазар за онлайн плащания е оценен на 17,2 милиарда долара през 2020 г. и се очаква да достигне 42,9 милиарда долара до 2026 г., до голяма степен воден от възхода на електронната търговия и необходимостта от сигурни решения за цифрово плащане.
И накрая, API интеграциите позволяват на бизнеса да интегрира карти, упътвания и функции за местоположение в своите уебсайтове или приложения. Услуги като Google Maps или Mapbox предлагат такива API, като подобряват потребителското изживяване и предоставят практическа стойност на потребителите.
По същество API служат като мостове, свързващи различни елементи от цифровия пейзаж в едно сплотено цяло. Независимо дали изтегляте функционалност или данни от външна услуга или изпращате данни към такава, API интеграцията е ключът. Като обединяват огромен набор от услуги, API позволяват на бизнеса да се адаптира към един все по-взаимосвързан дигитален свят, насърчавайки ефективността, подобрявайки функционалността и стимулирайки успеха.
Свържете се с нас – дигитална агенция WD-7 – за да намерим решението, което търсите!